Türk boksör tipi dünyayı karıştırdı "Nintendo’nun yeni piyasaya sürdüğü boks oyunundaki Türk boksör karakterinin rakiplerini yumruklarken tekbir getirdiği iddiası dünyada tartışma konusu oldu. Nintendo yetkilileri Türk boksörün kullandığı kelimelerin listesini yayınlayarak iddiaları yalanladı.Dünya çapında sattığı 50 milyon oyun konsoluyla pazarın lideri durumunda olan Nintendo’nun yeni piyasaya sürdüğü oyundaki Türk boksör karakteri tartışmalara neden oldu. “Punch-Out” adlı oyunda Türk boksör karakteri “Bald Bull”un (Kel boğa) rakipleriyle dövüşürken çıkardığı sesler, Dal Riley isimli oyun tutkununun dikkatini çekti. Türk boksörün “Allahu Ekber” diye bağırdığını iddia eden Riley, internet üzerinde büyük bir tartışmanın başlamasına neden oldu. Riley’nin YouTube’da yayınladığı video binlerce kişi tarafından izlendi. Türk boksörün kaba görüntüsü, iri kıyım cüssesi ve sarkık bıyıklarıyla gösterilmesi “Türk tipi bu mu?” sorularına da yol açtı.

‘Al lan’ı ‘Allah’ anladılar

Yabancı sitelerde devam eden bu tartışma üzerine Nintendo’dan konuyla ilgili bilgi almak için yetkililere ulaştık. Nintendo’nun merkezinden yapılan açıklamada, “Punch-Out” adlı oyunda “Allah’u Ekber” dediği iddialarının tamamen saptırma olduğuna dikkat çekilerek, Türk boksörün yumruk attığında “Al lan” ve darbe yediğinde de “Ah be” diye sesler çıkardığını Türk karakterin sözlerinin kesinlikle dinle bir ilgisi olmadığı dile getirildi. Nintendo yetkilileri ayrıca oyunda Türk boksörün kullandığı bütün kelimeleri de liste halinde yayınladı.

İnternette büyük tartışma

- Bald Bull’un İstanbullu olduğu hiç belli değil. Bir kere Türkiye’nin resmi dili Türkçe ve Arapça konuşmazlar. Bunu yazan “Hergele” sadece birkaç tane beyin hücresini çalıştırmış.

- “Ahh” diye bir şey duyduğumuzda hemen FBI’a mı haber verelim.

- Boksör Allah’u Ekber demiyor. Bu oyun İslam’a dayandırılmamalı.

- Allahu Ekber dedi diye birisini terörist ilan etmek saçmalık.

- Arapça, İslam dünyasının dilidir. Türkler de Allah’u Ekber kelimesini kullanır. Bu tartışma sadece İslam’a zarar verir.

- Allahu Ekber “God is Great” (Allah Büyüktür) anlamına gelir. Teröristler bu sözü kullandı diye her kullananı terörist ilan edemezsiniz.

- Bir Müslüman’ın Allahu Ekber demesi kadar doğal bir şey yok.

İŞTE OYUNDAKİ SÖZLER

- Al lan!

- Yerim seni lan!

- Var mı bana yan bakan!

- Ah be!

- Aman!"